Categories
Zdrowie

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny (OSA) to potencjalnie poważne zaburzenie snu, polegające na wielokrotnym zatrzymywaniu i wznawianiu oddechu. Jeśli cierpisz na bezdech senny, możesz nie pamiętać tych epizodów zatrzymania oddechu.

Bezdech senny jest zwykle spowodowany zablokowaniem dróg oddechowych, zazwyczaj w wyniku zapadnięcia się tkanki miękkiej w tylnej części gardła podczas snu.

Najczęstszym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. Jednak nie każdy, kto chrapie, cierpi na bezdech senny. Do innych objawów może należeć duszenie się podczas snu, budzenie się z bólem głowy lub suchością w ustach albo uczucie zmęczenia w ciągu dnia.

Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na bezdech senny, zgłoś się do lekarza.

Kto jest szczególnie narażony na obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny dotyka około 18 milionów Amerykanów i jest jedną z głównych przyczyn zmęczenia w ciągu dnia. Chociaż każdy może cierpieć na obturacyjny bezdech senny, niektóre osoby są bardziej narażone na jego wystąpienie niż inne. Czynniki ryzyka obturacyjnego bezdechu sennego obejmują nadwagę lub otyłość, występowanie tego schorzenia w rodzinie, palenie tytoniu i picie alkoholu. Osoby cierpiące na pewne schorzenia, takie jak cukrzyca lub choroby serca, są również bardziej narażone na wystąpienie obturacyjnego bezdechu sennego. Wreszcie, mężczyźni są dwukrotnie bardziej narażeni na wystąpienie obturacyjnego bezdechu sennego niż kobiety. Jeśli uważasz, że możesz być zagrożony obturacyjnym bezdechem sennym, porozmawiaj z lekarzem o wykonaniu badań przesiewowych w tym kierunku.

Obturacyjny bezdech senny – badania

Bezdech senny to stan, w którym oddychanie zatrzymuje się na krótki czas podczas snu. Najczęstszym rodzajem bezdechu sennego jest obturacyjny bezdech senny, który jest spowodowany niedrożnością dróg oddechowych. Może to być spowodowane nadmiarem tkanki w gardle, powiększonymi migdałkami lub migdałkami albo problemami strukturalnymi w nosie lub gardle.

Celem tego projektu badawczego jest zbadanie wpływu obturacyjnego bezdechu sennego na funkcjonowanie i strukturę mózgu. Będziemy badać zarówno dorosłych z obturacyjnym bezdechem sennym, jak i osoby bez bezdechu sennego, aby sprawdzić, czy istnieją różnice w funkcjonowaniu i budowie mózgu. Mamy nadzieję, że te badania pomogą nam lepiej zrozumieć wpływ obturacyjnego bezdechu sennego na mózg.

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny to zaburzenie snu, które charakteryzuje się nieprawidłowymi przerwami w oddychaniu lub spłyceniem oddechu podczas snu. Przerwy te mogą trwać kilka sekund i mogą występować nawet 30 razy na godzinę. Obturacyjny bezdech senny jest częstym zaburzeniem, występującym u 2-4% mężczyzn i kobiet. Występuje częściej u osób otyłych i po 40. roku życia. Istnieją dwa rodzaje obturacyjnego bezdechu sennego: centralny i obturacyjny. Centralny bezdech senny jest spowodowany problemami ze zdolnością mózgu do kontrolowania oddychania, natomiast obturacyjny bezdech senny jest spowodowany przeszkodą w drogach oddechowych, zwykle z powodu otyłości lub powiększonych migdałków. Obturacyjny bezdech senny może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych.

Bezdech senny – objawy

Bezdech senny to stan, w którym podczas snu u danej osoby dochodzi do wielokrotnego zatrzymania i wznowienia oddechu. Głównym objawem bezdechu sennego jest głośne chrapanie. Bezdech senny występuje jednak częściej u osób otyłych.

Do innych objawów bezdechu sennego należą:

-Krztuszenie się lub sapanie podczas snu

-Budzenie się z suchością w ustach lub bólem gardła

-Poranne bóle głowy

-Trudności z utrzymaniem snu (bezsenność)

-Nadmierne zmęczenie w ciągu dnia

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, ważne jest, aby zgłosić się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia. Bezdech senny może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak wysokie ciśnienie krwi, choroby serca, udar.

Jakie są przyczyny obturacyjnego bezdechu sennego?

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego (OSA), ale najczęstszą z nich jest nadwaga i otyłość. Do innych potencjalnych przyczyn należą:

– powiększone migdałki lub migdałki gardłowe

– odchylona przegroda nosowa

– zwężenie dróg oddechowych spowodowane nieprawidłowym ustawieniem szczęk

– palenie papierosów

– spożywanie alkoholu

– środki uspokajające

– niektóre leki, które mogą rozluźniać mięśnie gardła

U dzieci do OSA mogą prowadzić także wrodzone nieprawidłowości, takie jak mała szczęka lub rozszczep podniebienia. Gdy którykolwiek z tych czynników blokuje lub zwęża drogi oddechowe, podczas snu pojawiają się okresy bezdechu (duszności). Epizody te mogą trwać od kilku sekund do kilku minut i mogą występować dziesiątki do setek razy.

Zapraszamy do naszego sklepu https://sklepvitalaire.pl/

Leave a Reply

Your email address will not be published.